[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Diverse » Diverse despre motocros (CNI si Dementor CUP) » CNI, Dementor KTM Motocross Cup, 2 in 1 sau niciunul ? (Macar aici poate ne lamurim ce se intampla)
CNI, Dementor KTM Motocross Cup, 2 in 1 sau niciunul ?
TraianDragomirData: Marţi, 02.Apr.2013, 09:44 | Mesaj # 1
Private
Grup: Users
Status: Offline
Ma uit in calendar: e 2 aprilie. In fiecare din ultimii ani asteptam cu nerabdare sfarsitul lui martie sau inceputul lui aprilie pt. a merge la cursele de motocross. Stiam deja unde vreau sa merg, si cand. Anul asta... parca mai bine vedeam 1 aprilie in calendar, sa fi sperat ca e doar o gluma.

E un an foarte ciudat, fara multi piloti importanti, si, poate mai grav, cu dispute serioase intre FRM, organizatori, sponsori... Cred ca va veni o schimbare. Lucrurile trebuie sa se aseze intr-un an, doi. Dar, oare, ce va urma va fi un campionat mai puternic, in conditii mai "occidentale"? Sau se va prabusi chiar si ce a fost pana acum?

Este deja bine cunoscut scandalul dintre Ciprian Popescu si FRM. Problema este ca aceste lucruri influenteaza profund motocross-ul din Romania. Probabil ca dreptatea nu este in totalitate nici a unuia, nici a altora... desi parerea mea e ca la mijloc oricum nu este.

As vrea sa ma lamuresc (si poate si altii odata cu mine), cum va arata sezonul 2013. Va exista si cupa Dementor? Va exista doar campionat, "sponsorizat" de Dementor KTM, si cupa Dementor dispare? Ce dracu se intampla? SI DE CE? Ce se afla in spatele scandalului Popescu - FRM?

Cred ca WeLoveMX (desi cu un nr mic de membri) este singurul grup organizat, si probabil singurul care si-a facut simtita prezenta la curse prin bannere si mesajele afisate. Macar aici cred ca ar trebui discutat despre ce se intampla cu campionatul nostru de motocross. Cred ca discutiile pe tema asta ar trebui sa fie publice, sa poata fi vazute de orice fan al MX-ului de la noi.

Adăugat (02.Apr.2013, 09:44)
---------------------------------------------
Si sa nu uitam de posibilitatea de boicotare a CNI Motocross de catre clubul Top Cross TCS! Cred ca e un subiect care trebuie discutat, oricat de "delicat" ar fi.

Care este relatia FRM - Dementor KTM - Top Cross TCS? Cum s-a ajuns la aseemenea decizii? S-a "rezolvat" tot de cand Dementor KTM sponsorizeaza CNI in 2013?

bogdan2418Data: Marţi, 02.Apr.2013, 10:04 | Mesaj # 2
Sergeant
Grup: Administrators
Traian, multumim de interes si tema aleasa.
Din cate vad, dupa sedinta de la inceputul lunii martie, se pare ca s-au schimbat niste lucruri. E evidenta implicarea Dementor in CNI si odata cu aceasta e clar ca taberele par a fi mai apropiate decat inainte. Cum Dementor se afla in grupul TCS-Dual Tours (al lui Ciprian Popescu) as zice ca boicotul nu isi mai are rost. Oricum atunci cand am vorbit eu cu Adi Raduta el nu era 100% sigur de boicot insa acum sigur el nu va mai aparea. Si ar mai fi un motiv (ma gandesc eu): pilotii TCS merg pe la esteuropene reprezentand Romania, sub egida FRM deci ar putea si FRM sa le puna bete in roate, cum se zice.

Mai ramane de vazut daca Ciprian Popescu a revenit la sentimente mai bune. El mi-a zis ca nu se da in CNI intr-o discutie. Vom vedea daca isi mentine pozitia.

Cert e ca Dementor Cup va exista pentru ca Adi e implicat foarte tare in proiectul acesta, mai ales ca in sezonul 2013 nu concureaza si vrea sa faca un lucru bun din treaba asta.

Una peste alta CNI va exista alaturi de Dementor Cup si in 2013. De la anul vom vedea. Eu raman la parerea ca resursele din cele doua competitii ar face un CNI chiar occidental insa orgoliile raman si prea curand nu vom vedea asta. Bine ca totusi au aparut vesti bune: Moreniul a reaparut, sunt mai multe tape de CNI decat initial, Cabal merge la mondialul de la Sevlievo.

Sa ne bucuram de motocros, atat cat avem e al nostru si Doamne fereste de mai rau!

Numai bine!
Bogdan

TraianDragomirData: Marţi, 02.Apr.2013, 10:40 | Mesaj # 3
Private
Am auzit si voci care spuneau ca intre Dan Tatoiu (Dementor KTM) si Ciprian Popescu au aparut neintelegeri, de unde si semne de intrebare legate de existenta Cupei Dementor in 2013.

Faptul ca Adi Raduta este puternic implicat in proiectul cu Dementor Motocross Cup ma bucura mult, deoarece eu prefer etapele din aceasta competitie in fata celor de CNI organizate de FRM.

FRM nu numai ca nu reuseste sa creeze conditii bune de desfasurare pentru piloti, dar are PROBLEME MARI in a anunta evenimentele si rezultatele (ex. curse despre care nu se stia clar ca se tin pana cu 2-3 zile inainte - si nu ma refer la episodul Ciolpani din 2011 -, o cursa de European de la Zarnesti de acum 2-3 ani despre care nu gaseam informatii pe site-ul FRM !!! , sau rezultatele curselor care sunt publicate la N zile dupa eveniment, si nu doar o data gresit!).

La Cupa Dementor, pe langa calitatea mult mai buna a traseelor (cu rezervele mele -in calitate de spectator- referitoare la cel de la Dragomiresti), apreciez si formatul de 1 zi al curselor. Am inteles ca si in afara se practica acest format. Un real castig in spectaculozitate pentru fani, poate si financiar pentru piloti.

Suntem prea putini cei care mergem 200 - 300 Km sau mai mult pentru a vedea o cursa de motocross. In 2011 am fost sambata la Sf. Gheorghe sa vad calificarile, apoi m-am intors in Ploiesti pentru ca soferul masinii trebuia sa se intoarca acasa. A doua zi, duminica, am plecat cu tatal meu cu masina iar pana la Sf. Gheorghe, am inghetat de frig privind cele doua manse, apoi m-am intors seara acasa.
140 Km x 2 (dus-intors) x 2 zile = 560 Km
De ce m-am intors si nu am ramas undeva peste noapte ? Costurile ar fi fost tot pe acolo (cazare, masa). Distractie de 2 milioane si ceva, care ar fi putut costa jumatate daca evenimentul s-ar fi tinut intr-o singura zi.

E normal sa prefer Cupa Dementor.

bogdan2418Data: Marţi, 02.Apr.2013, 10:58 | Mesaj # 4
Sergeant
Cand vrei sa mergi la curse tine legatura cu noi. Aflii toate informatiile legat de tot.

De problema Tatoiu-Popescu eu nu am auzit nimic.

TraianDragomirData: Marţi, 02.Apr.2013, 12:17 | Mesaj # 5
Private
Ah, si nu s-a prea vorbit despre Ciprian Popescu VS FRM.

Eu nu pot spune multe pe aceasta tema, deocamdata, pentru ca nu cunosc datele. Doar cateva lucruri citite pe DirtBikeZone ("scrisoarea", asa-zisele raspunsuri, "caracterizarile de personaje"). In ceea ce pare a fi o cearta puerila stau de fapt decizii foarte importante pentru motocross-ul romanesc.

Imi spun punctul meu de vedere, si incerc sa il argumentez. Si imi voi schimba punctul de vedere cand cineva imi va demonstra ca gresesc.

Evenimentele organizate de Ciprian Popescu (cu sau fara "sprijinul" FRM) au fost clar mai bine organizare decat orice cursa in care FRM s-a descurcat singura. Dl. Olaru de la FRM ar fi spus ca Ciprian Popescu a realizat lucruri bune acolo unde a primit banii ceruti de dansul. Asa, si?! Da, a avut bani la dispozitie, si rezultatele s-au vazut. Daca FRM n-a avut bani si n-a reusit sa obtina colaborari si sponsorizari, cred ca pt. binele motocross-ului romanesc ar trebui sa acorde tot sprijinul celor care pot sa aduca sponsori si pot oferi conditii mult mai bune acestui sport.
Nu omit, insa, sa mentionez ca e posibil ca si din partea "initiativei private" sa existe interese si sa forteze nota cu niste clauze care sa serveasca unor interese proprii.

Tot din partea FRM se mentiona faptul ca in organizarea (cu mare succes) a unor evenimente de catre Ciprian Popescu, o contributie importanta a avut si FRM, care "si-a dat acordul" ("Fara aprobarea si implicarea totala a FRM, Ciprian Popescu nu putea organiza nimic." - citat G. Olariu preluat din DirtBikeZone).  Nu stiu ce a facut FRM, poate multe, poate putine sau deloc, dar asta cu aprobarea asta cu aprobarea m-a spart! Adica poa' sa vina si Monster Energy sau Red Bull sa sponsorizeze un campionat "privat" de motocross in Romania, dar sa multumim FRM caci fara BINECUVANTAREA Lor nu poate exista motocross pe plaiurile mioritice?!

Tot Gabriel Olariu se lauda ca "Secretarul General a reusit sa multiplice bugetul FRM, impreuna cu actualul Presedinte, cu 1.700 % in anul 2012 fata de anul 2001 si cu 6.500% in anul 2009, fata de anul 2001, inainte de criza." Pe langa faptul ca acest mod de prezentare incearca sa atribuie dimensiuni cosmice realizarilor pe plan economic, este NECONCLUDENT si, din punctul meu de vedere, LIPSIT DE IMPORTANTA!
NECONCLUDENT - pt. ca nu apare ordinul de marime al bugetului FRM (pp. red. abs. la un buget de 1 RON si eu imi permit sa il multiplic pe loc cu 10.000%); pentru ca nu mi se pare normal sa te raportezi in doua randuri la un buget foarte mic de inceput; pentru ca si atunci cand iti faci bine treaba intr-o meserie nu inseamna ca nu exista altul mai bun;
LIPSIT DE IMPORTANTA - pt. ca nu am sesizat cum anume acest buget (de 17 ori mai mare decat cel din 2001) a creat conditii mai bune pentru participantii la CNI Motocross.

E drept, eu sunt doar un spectator pasionat, care nu cunoaste regulamente, statutul FRM, etc. Nu stiu care este rolul FRM in organizarea CNI Motocross. Dar cand FRM vine si aplica TAXE sportivilor si organizatorilor, vreau ca acei bani sa se reflecte undeva, in conditii mai bune de desfasurare. Ori asa, ori sa renunte la taxe. Ca daca bugetul e de 17 ori mai mare decat in 2001, ori e obtinut din taxele aplicate celor care oricum fac sacrificii mari pentru existenta acestui sport in Romania, ori e obtinut din contracte de sponsorizare, si atunci de ce il mai taxezi si pe ala care face imprumuturi ca acest sport sa existe?

bogdan2418Data: Marţi, 02.Apr.2013, 13:04 | Mesaj # 6
Sergeant
Nu toata lumea e dispusa sa spuna lucrurile direct iar si mai putina lume are puterea sa se ia de FRM. Si eu sunt de parere ca fac prea putin dar isi atribuie prea mult din succesele altora, vezi cum il prezinta pe Tompa, Cabal, care aduc onoare tarii.

Noi degeaba ne agitam ca nu o sa tina nimeni cont de parerile suporterilor. Pe mine ma inceraca un sentiment de resemnare. Adica ma duc la curse si ma bucur ca mai exista.

TraianDragomirData: Marţi, 02.Apr.2013, 13:39 | Mesaj # 7
Private
Sunt constient ca nu pot sa schimb nimic. Am spus cam cum vad eu lucrurile, insa stiu ca s-ar putea sa nu le vad bine. Astept sa vad daca cineva poate sa imi dea argumente sa acord mai mult credit FRM. Argumente bazate pe fapte. Sunt multe lucruri legate de organizarea unei curse pe care nu le stiu.

Forum » Diverse » Diverse despre motocros (CNI si Dementor CUP) » CNI, Dementor KTM Motocross Cup, 2 in 1 sau niciunul ? (Macar aici poate ne lamurim ce se intampla)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Sondajul nostru
Care credeti ca sunt motivele pentru care motocrosul romanesc stagneaza la un nivel slab?
Total răspunsuri: 39

Statistici